ارتباط آنلاین
پنج شنبه 16 ارديبهشت 1395
کلمه کاربری رمز عبور
مایلم هم اکنون عضو شوم رمز عبور را فراموش کرده ام


آیا بازی های خشن ویدیویی رفتار را تغییر می دهد؟

آیا بازی های خشن ویدیویی رفتار را تغییر می دهد؟
 
بازی های ویدیویی و رایانه ای
محققان مکانیزمی را در مغز کشف کرده اند که احتمالا بین بازی های خشن ویدیویی و رایانه ای و بروز رفتارهای خشونت آمیز در افراد ارتباط ایجاد می کند.

این تحقیق توسط دانشگاه میسوری - کلمبیای آمریکا و با مشارکت 39 داوطلب که برای مدتی طولانی از بازی های ویدیویی و رایانه ای استفاده کرده اند، صورت گرفته است. محققین در حین آزمایش بر روی این افراد متوجه شدند که مغز آنها در مقابل تصاویر واقعی از خشونت - مثل حمله مسلحانه - واکنشی نشان نمی دهد؛ اما به تصاویر ناراحت کننده دیگر مثل جسد حیوانات یا کودکان بیمار واکنش نشان می دهد. پس به این نتیجه رسیده اند که کاهش یا فقدان واکنش مغز به تصاویر خشن و جنگی با بروز رفتار خشونت آمیز مرتبط است.

نتایج این تحقیق درحالی منتشر شده که بحث و نگرانی در این مورد در جوامع غربی اخیرا به شدت بالا گرفته است: شمار رو به افزایشی معتقدند استفاده از این گونه بازی ها - به خصوص برای ذهن تاثیرپذیر نوجوان - می تواند عاملی ترغیب کننده به ارتکاب جرم باشد؛ و در واقع بی رحمی و خشونت را به رفتاری قابل قبول برای کاربر بازی تبدیل می کند.

پدر و مادر یک نوجوان بریتانیایی که در سال 2003 کشته شد، همچنان بر این عقیده اند که قاتل او، تحت تاثیر بازی های خشن ویدیویی دست به این قتل زده است.

تاکنون تحقیقات زیادی در مورد تاثیر این نوع بازی ها بر افراد در گروه های سنی مختلف صورت گرفته که اغلب آنها هم به همین نتیجه رسیده اند که میان استفاده از بازی های ویدیویی و رایانه ای با موضوعات جنگی و خشن و رفتارهای خشونت آمیز ارتباطی مستقیم وجود دارد.

در مقابل، برخی استدلال می کنند که نتیجه این گونه تحقیقات در واقع نشان می دهد که افراد خشن بیشتر از دیگران جذب این گونه بازی های می شوند و نه اینکه بازی های خشن ویدیوئی و رایانه ای باعث بروز رفتار خشونت آمیز شده اند.

کاهش عاطفه

در این تحقیق، از امواج مغز عکسبرداری و یکی از فعالیت های آن به نام واکنش پی - 300 اندازه گیری شده است. میزان پی - 300 در واقع نشان می دهد که مغز ما با دیدن یک تصویر چه جنبه های عاطفی را به آن نسبت می دهد. معمولا وقتی از دیدن تصویری متعجب یا ناراحت می شویم میزان پی - 300 ما افزایش می یابد و بالعکس اگر عاطفه ای در ما برانگیخته نشود، میزان آن کمتر می شود.

گروه تحقیقی دانشگاه میسوری - کلمبیا می گوید: "وقتی به داوطلبان این تحقیق، که از کاربران بازی های خشن ویدیوئی و رایانه ای با سابقه طولانی هستند، گفتیم می توانند رقیب خود را "تنبیه" کنند، آنهایی که کمترین میزان واکنش پی - 300 داشتند، خشن ترین راه را انتخاب کردند."

منتقدان این تحقیق می گویند که افرادی که از این نوع بازی های استفاده می کنند پس از مدتی حساسیت خود را نسبت به تصاویر خشن از دست می دهند اما این تحول مغزی به رفتار خشونت آمیز در زندگی واقعی منجر نمی شود.

نظر شما چیست؟

بازی های خشن ویدیویی و رایانه ای را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا استفاده از این گونه بازی ها در رفتار و برداشت شما از خشونت تغییری ایجاد کرده است؟

نظرات خود برای ما بفرستید. لطفا به زبان و خط فارسی و با بیانی فشرده بنویسید!

نظرات شما

من ۲۳ سال سن دارم و از ۸ سالگی اولین تفریحم بازی های ویدیویی است و احساس میکنم که بیشتر این روحیات ماست که تعیین میکنه چه نوع بازی را انتخاب کنیم تا اینکه بازی روی روحیات ما تاثیر بگذاره. من خودم آدم آرومی هستم و بازی های پر هیجان و خشن را دوست ندارم ولی معمولا کسانی که اصولا خشن و هیجان طلب هستند بازی های خشن را انتخاب میکنند . من شخصا کسی را ندیم که بعد از بازی کردن رفتارش عوض بشه. امیر پورشریعتی - تهران

بازی های رایانه ای یک دنیای مجازی را در اختیار کسانی که به دنبال دنیای مورد نیازشان هستند در اختیار قرار می دهد. اینکه عده ای با این بازی ها نسبت به خشونت حساسیت کمتری نشان می دهند، در بین انسانهایی که در یک منطقه خشن هم زندگی می کنند یکسان است و تنها تفاوت این است که فرد می تواند در این دنیا وارد شود یا خیر. اگر کسی به دنبال خشونت باشد، آن را در دنیای خارجی هم دنبال می کند. البته بازی های رایانه ای هم باید دارای یک بازی های آموزنده و غیر خشن هم باشند تا کسی که به دنبال خشونت نیست بتواند یک بازی مناسب را انتخاب کند که متاسفانه بیشترین آمار مربوط به بازی های خشن است! شهاب برادران دیلمقانی - تهران

مسلم هست که ضرر دارد و می باید از ساخت اینگونه بازیها جلوگیری کرد. آریا - تهران

واقعیت این است که تمام تحقیقات انجام گرفته در مورد اثر فیلم ها و بازی های خشن نشان داده اند که درصد بسیار کوچکی از مخاطبان آنها در عمل تحت تاثیر آنچه دیده اند مبادرت به خشونت میکنند. اگر ما برای وجود انسان و ذات او ارزش قایل باشیم, همین درصد کوچک هم فاجعه است. اما متاسفانه قدرت مراکز تجاری که از طریق ارائه بازی ها و فیلمهای خشن کسبدرامد میکند, بهمراه کم توجهی والدین, باعث میشود که نتایج اینگونه تحقیقات در عمل موثر نباشند و یا اثر آنها محدود باشد. رامین - برمینگهام آلاباما

بازی های رایانه ای کاملا اثر مختل کننده دارد و تشدید کننده خشونت در کودکان است.شخصا این را تجربه کرده ام. سحر

 
نظر خوانندگان در مورد اين مطلب ارسال نظر شما